Четвърта задача

  1. Клонирайте нашето хранилище и променете .rb файловете.

    Идеята ви е да fork-нем вашето хранилище, а не да правим някакви по-странни неща, нали? Съмнението ми се поражда от приликата между клонирам и clone.

  2. Имам въпрос за 20-те точки, който се опитах да задам и на лекцията, ама не ми се получи :))

    Та, аз не съм предала второто домашно, така че няма как да го "подобря". Ще предам решение, просто няма как да се направи diff в случая. Как да постъпя - да си оправя решението на трета задача с 14 неща? Това е възможно :)

    И още нещо, научените неща като коментари ли да ги слагаме, или как?

  3. Предай решение на всички задачи, пък ще те мислим като видим решението :)) Ако напишеш повече от 20 научени неща, също няма да се съдрим :)

    Научените неща ги слагай(те) като коментар във формата за изпращане на решение на четвърта задача (не ги правете публични, нито в GitHub, нито другаде).

  4. Здравейте,

    Възможно ли е да дадете упътване за неандерталци как да качим промените си в GitHub, понеже от 3 часа ми казва че успешно къмитвам, а не виждам прмяна в репозиторито ми https://github.com/ndobromirov/ruby-retrospective-1

    Следвах уж всички туториали за настройка и синхронизацията на локалното копие с форка в сайта, но уви нещо не среаботва. Къде бъркам ?

    Благодаря предварително.

  5. http://help.github.com/fork-a-repo/
    http://help.github.com/win-set-up-git/
    http://help.github.com/linux-set-up-git/

    + Направи си репо и го отвори -> когато не си къмитвал нищо ти пише точно как да си сетъпнеш git и как да къмитваш. ;)

    Какво точно грешка ти дава като се опиташ да commit-неш? Edit: май си се оправил.

  6. push-ването е ключов момент. Това често е объркващо в началото. Тъй като git е разпределен version control ти пазиш историята на всичките си промени локално и периодично, когато решиш, я качваш(git push [origin]) в отдалеченто хранилище. Когато клонираш едно хранилище, git автоматично записва в твоето локално копие, че то реферира към съответното отдалечено хранилище. Това е remote origin. Всеки commit се случва само локално, т.е. промените се записват в твоето локално копие на хранилището. Така че ти наистина си commit-вал успешно, но само локално. Когато си доволен от това, кето си направил в локалното си копие(или пък винаги след всеки commit, ако повече ти харесва така) можеш да push-ваш промените си в origin хранилището.

    Препоръчаната от Мартин help секция на GitHub е голяма и пространна, наистина много добра отправна точка в справянето с git като цяло.

  7. На мен ми се е случвало и да забравя да добавя неща преди да commit-на, което става с git add <име на файл или директория>. Тогава горе-долу ясно ти обяснява, че няма нищо добавено за commit. Останалото е както казва @Евгени. Например правиш

    git commit -m "Quite useful commit"; git push origin master

  8. Попадна ми следното полезно място на тема git, ако имате желание да посхванете, но ви е досадно да се ровите по разхвърляни парчета в интернет и stackoverflow теми или пък искате просто "да научите git", а нямате съвсем ясна идея какво конкретно да търсите, т'ва можа да се окаже приятна алтернатива.

Трябва да сте влезли в системата, за да може да отговаряте на теми.